محل تبلیغات شما

کیش - ایرنا- شهر تاریخی حریره با 800 سال قدمت یکی از جاذبه های فرهنگی و گردشگری جزیره کیش است که در نوار ساحلی، در بخش شمالی این جزیره، سر از خاک بیرون زده و گفتنی های فراوان دارد.

یه گزارش ایرنا، این مجموعه ارزشمند فرهنگی و تاریخی با گستره 3 کیلومتر مربع در سال 1376 به شماره 86 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
هم اکنون قسمت هایی از این شهر تاریخی با کاوشهای باستانشانی از زیر خاک بیرون کشیده شده اما بخشهایی وسیع از آن همچنان از نظرها پنهان مانده است.
براساس مطالعات و اکتشافات انجام شده، این شهر، شامل محوطه 120هکتاری با امکانات و مجموعه ای از بناهای شهری مانند مساجد، حمام، خانه های مسی، حاکم نشین و زیرساخت های تجاری و بندری بوده است.
همچنین خانه اعیانی، مجموعه حمام، بخش کارگاهی و صنعتی و اتاق های شیار دار
، از بخش های مختلف شهر باستانی حریره است که با کاوشهای باستانشناسی نمایان شده است.
وسعت بقایا و خرابه های شهر حریره نشان می دهد که این منطقه روزگاری شهری بزرگ و آباد بوده و جمعیتی کثیر را در خود جای داده است .
شهر حریره از ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری بویژه در دوره تیموری و عباسی، پر رونق بوده است اما به دلایلی نامعلوم، از رواج رونق افتاده و در طول سالیان متمادی به بر خاک نشسته است، بگونه ای که امروزه دیوار هایی از آن بر جای مانده و فقط چند پوشش تاقی شکل سنگی را می توان در این مجموعه مشاهده کرد، سنگ های مرجانی با ملات ساروج مهمترین مصالح به کار رفته در سازه های این شهر تاریحی است.
براساس برخی مستندات تاریخی، شهر حریره روزگاری بندری مهم بوده و در مبادلات تجاری میان هند و چین با ایران و اروپا نقشی مهم ایفا کرده است.
شهر حریره پس قرنها خلوت و سکوت، اکنون شاهد هیاهویی گردشگران و مسافران است و به عنوان یکی از جاذبه های مهم فرهنگی و گردشگری جزیره رخ نمایان کرده است .
اجرای طرح های عمرانی و توجه ویژه به ایجاد جذابیت های دیدنی، نور پردازی مناسب و برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در این محل موجب افزایش شمار بازدیدکنندگان بویژه مسافران نوروزی شده است.
برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و خوراکیهای محلی و بومی از جمله های برنامه هایی جدیدی است که به مناسبت نوروز 98 در این محل برپا شده است.
آمار بازدید کنندگان از این شهر تاریخی در ایام نوروز حدود 10 هزار نفر تخمین زده شده و پیش بینی می شود که این رقم امسال تا دو برابر افزایش یابد.

منبع: https://www.irna.ir/news/83252111/%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C-%DA%AF%D9%88%DB%8C%D8%A7-%D9%88-%D8%AE%D9%85%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%B2%DB%8C%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%83%DB%8C%D8%B4

جاذبه‌های گردشگری کیش

کشتی یونانی در حال حذف از جاذبه های کیش است

کیش، زیباترین پیوند دریا و خشکی در ایران

های ,شهر ,حریره ,فرهنگی ,تاریخی ,بوده ,شهر حریره ,شده است ,این شهر ,فرهنگی و ,است که

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
دور برگردون دکوراسیون داخلی نوشته های من تنها دانلود فایل پی دی اف کتاب بهترین قیمت لپ تاپ چی بپزیم ؟ بانک اطلاعاتی شهر شیراز مسابقه کتابخوانی سه دقیقه در قیامت خرید کتاب و خلاصه کتاب مریم افشاری-نویسنده-شاعر-ترانه سرا